(Ne)vaisingumas ir statistika. Kodėl tiek daug atvejų?

Nustatyta, kad pasaulyje bent 1 iš 8 porų susiduria su sunkumais pastoti. Tad nevaisingumas paveikia daugiau nei 12% porų!

Ir tai jau vieni žemiausių iš pateikiamų literatūroje skaičių.

Tad, paskaičiuokime.

Taigi, jei turi 3 brolius ir dar 4 pusseseres, jūs jau aštuoni. Tai yra tikimybė, kad vienas iš jūsų smagios kompanijos negalės susilaukti vaikų natūraliai, kai to norės.

O jei turėjai 30 klasiokų, tai net 4 iš jų galimai kreipsis į vaisingumo klinikas pagalbos.

Manau, tai yra daug. Bet pažiūrėkim plačiau.

Pasaulyje šiuo metu yra grubiai 7,9 milijardo žmonių. Tai reiškia, kad 

Bet nereikia eiti niekur toli.

Lietuvoje 2021m. vaisingo amžiaus moterų (15-50m) yra 540 100. Sakykime, tiek pat yra ir vyrų. Tai sudarytų daugiau nei trečdalį Lietuvos populiacijos. 

Tuomet iš to skaičiaus, net 67 512 porų susidurtų su nevaisingumu. Porų. Tai čia jau beveik tiek, kiek Klaipėdoje yra gyventojų.

Žinoma, šie skaičiai yra apytiksliai. Be to, kai kurie žmonės gali pasirinkti neturėti vaikų, arba tiesiog įsivaikinti, net nebandant patiems. Tai reikia taip pat paminėti. Bet čia kalbame bendrai apie tikimybes.

Ir skaičiai yra tokie, kokie yra.

Natūraliai iškyla klausimas: tai kodėl būtent dabar tiek daug tų nevaisingumo atvejų? Kas gi pasikeitė?

Nevaisingumą gali lemti daugelis įvairių veiksnių ir kiekvienas atvejis yra individualus, vis dar pasitaiko ir nemažai atvejų, kur priežastis nebūna nustatoma.

Bet yra vienas bendras dalykas, kuris skiria šiuolaikines poras nuo tų prieš keletą dešimtmečių. Tai yra amžius, kai pradedama galvoti apie šeimą ir bandyti susilaukti vaikučių. Vidutinis moterų amžius, kai pagimdo pirmąjį vaiką, per paskutinius 30 metų pakilo beveik dešimčia metų (t.y., jei anksčiau pirmojo vaiko susilaukdavo 20-ties, dabar – tik 30-ties). Toks pokytis matomas visame pasaulyje.

Lietuvoje statistika yra daugmaž tokia:

1990-ųjų pradžioje vidurkis buvo apie 22 metus,

2000 – apie 24 m.,

2010 – apie 27 m.,

na, o dabar 2021m tai labai panašu į Europos vidurkį, kuris yra 29-30 m

Vyrų pirmą kartą tampančių tėvais vidutinis amžius Europoje šiuo metu yra apie 32 m.

Yra daug priežasčių šiam vėlesniam amžiui: lengvai prieinama kontracepcija, noras siekti išsilavinimo ar karjeros, keliauti, ar tiesiog išsirinkti tą tinkamiausią partnerį.

Visos šios priežastys taip pat asocijuojasi su geresne gyvenimo kokybe. 

Visgi ilgesnis laukimas iki  pradedant šeimą yra pripažintas, kaip pagrindinis faktorius augančiam nevaisingumui pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Pirkinių krepšelis
Scroll to Top
Scroll to Top