Skirtingi kontracepcijos būdai ir jų veiksmingumas

Šiuolaikinė kontracepcija – tai patikimi vaisingumo kontrolės metodai, kuriuos nustojus naudoti, vaisingumas atsinaujina. Visgi, kontracepcijos būdai yra skirtingi ir visi turi savo pliusų bei minusų. Tad tai lieka asmeniniu pasirinkimu, kuris būtent Tau yra tinkamiausias.

Kontraceptinių priemonių grupės

Kontraceptines priemones galima suskirstyti pagal daug skirtingų aspektų, šį kartą mes pasirinkome suskirstyti pagal veiksmingumą, bet surašėme ir kaip dažnai tai reikia naudoti/keisti, bei kuo skiriasi idealus efektuvymas ir realus.

 

  1. Labai efektyvios:
    • Ilgalaikė grįžtamoji kontracepcija (implantas, hormoninė ir varinė spiralės)
    • Ilgalaikė negrįžtamoji kontracepcija (sterilizacija).
  2. Efektyvios: sudėtinės kontraceptinės tabletės, progestino tabletės, pleistras, žiedas, leidžiamosios kontraceptinės priemonės.
  3. Mažiau efektyvios: barjerinė kontracepcija (prezervatyvai), spermicidai, susilaikymas vaisingomis dienomis, nutrauktas lytinis aktas.

 

Apibendrinimui lentelė su svarbiausiais kontracepcijos būdų rodikliais.

Ką reiškia šie procentai? 
Pavyzdžiui, naudojant hormoninę spiralę, patikimumas siekia 99,8%, vadinasi, kad net turint spiralę per vienerius naudojimo metus pastoja 2 iš 1000 moterų. 

O taikant nutraukto lytinio akto metodąper metus pastoja net 220 iš 1000 moterų!

 

 

Kuo skiriasi patikimumas esant realiam vartojimui ir idealiam? 
Idealus vartojimas – tiksliai toks, koks yra nurodytas gamintojo. Realus vartojimas – standartinis vartojimas, kuomet kontracepcija ne visada vartojama ar naudojama netinkamai. 

 

 

Kaip parenkamas tinkamiausias kontracepcijos metodas?
Kiekvienai moteriai kontracepcijos metodas parenkamas individualiai, atsižvelgiant į:

  • jo veiksmingumą, patogumą naudoti, veikimo trukmę, 
  • vaisingumo grįžtamumą (ar dar planuojate pastoti, ar jau nebe), 
  • poveikį mėnesinių gausumui, 
  • šalutinius poveikius, 
  • apsaugą nuo lytiškai plintančių ligų (prezervatyvai mažina tikimybę užsikrėsti LPL),
  • nekontraceptinę naudą (hormoninė kontracepcija kartais naudojama ne tik apsaugoti nuo nėštumo, betir kitų sutrikimų ar simptomų gydymui), 
  • kontraindikacijas 
  • bei, žinoma, kas asmeniškai labiau priimtina.

Plačiau apie skirtingas kontracepcijos priemones:

  1. Poodinis progestino implantas – 4 cm ilgio ir 2 mm skersmens lanksti lazdelė, impregnuota 68 mg etonogestrelio (ENG). 
    • Veiksmingumas – prilygsta sterilizacijai (>99,5% veiksmingumas)
    • Vaisingumo atsinaujinimas – pašalinus implantą, jau po savaitės veikliosios medžiagos kraujyje nerandama ir daugiau nei 90 proc. moterų ovuliacija atsinaujina po 3 sav. 
    • Kam rekomenduojama naudoti? gali naudoti beveik visos moterys. Implantą galima naudoti po persileidimo, po gimdymo ir net žindymo laikotarpiu. 
    • Apsauga nuo nėštumo – implantą įterpus 1-5 mėnesinių ciklo dieną apsauga nuo nėštumo užtikrinama iš karto, tačiau jei implantas įterpiamas kitomis ciklo dienomis, 7 dienas rekomenduojama naudoti papildomą kontracepcijos priemonę ar vengti lytinių santykių. 
    • Papildomas poveikis – palengvina mėnesinių skausmus bei gali būti veiksmingas gydant endometriozę. 
    • Šalutiniai reiškiniai – kraujavimas gali tapti nereguliarus, įprastai sumažėja kraujavimo intensyvumas ar trukmė. 
  1. Gimdos spiralė – gali būti 2 tipų:
    – IUD-Cu – gimdos spiralė su variu;
    – IUS-LNG – gimdos spiralė, išskirianti hormonus (LNG – levonorgestrelį). 
    • Veiksmingumas – prilygsta sterilizacijai (>99,2% veiksmingumas)
    • Vaisingumo atsinaujinimas – pastoti galima jau pirmąjį mėnesį po spiralės ištraukimo. 
    • Kam rekomenduojama naudoti? beveik visos moterys, įskaitant paaugles, negimdžiusias moteris bei moteris, kurioms estrogenų turinčios kontraceptinės priemonės nėra saugios. Taip pat galima naudoti po persileidimo, po gimdymo ar žindymo laikotarpiu. 
    • Apsauga nuo nėštumo – pasireiškia iškart po spiralės įdėjimo. IUD-Cu įdėti galima bet kurią ciklo dieną, o IUS-LNG rekomenduojama 1-7 ciklo dienomis. 
    • Papildomas poveikis – padeda mažinti gausų kraujavimą per mėnesines, IUS-Cu galimai sumažina gimdos gleivinės bei gimdos kaklelio vėžio riziką. 
    •  Šalutiniai reiškiniai – gimdos perforacija, arba kitaip tariant – spiralės „dingimas“ pasitaiko itin retai, 2 atvejai iš 1000 moterų. Kiti galimi šalutiniai reiškiniai – gausesnis kraujavimas mėnesinių metu, pilvo skausmas, tepliojimas ar kiti. 
  1. Sudėtinė hormoninė kontracepcija (SHK) – hormoninė kontracepcijos priemonė, kurios sudėtyje yra 2 komponentai – estrogenas ir gestagenas (progestinas).

SHK gali būti: tabletės, pleistrai, makšties žiedai ar injekcijos.

  • Veiksmingumas – 91%
  • Vaisingumo atsinaujinimas – po SHK nutraukimo pastoti saugu tuoj pat, jokio papildomo laiko organizmui „išsivalyti“ – nereikia. SHK neturi jokios nepalankios įtakos nei būsimam vaisingumui, nei nėštumo eigai, nei būsimų vaikučių sveikatai. 
    • Jei SHK buvo vartota, pvz, nuo paauglystės, tai reiškia, kad jūsų natūralus ciklas buvo slopinamas ilgą laiką. Tad būna, kad po nutraukimo ciklas išlieka nereguliarus arba pasimato ciklo sutrikimai, bet tai įprastai reiškia, kad jie jau buvo ir anksčiau tik liko nepastebėti dėl kontraceptinių vartojimo, o ne tai, kad SHK juos sukėlė.
    • Kontraceptinės injekcijos įprastai veiksmingos 8-13 savaičių. Tačiau pastebėta, kad po jų vaisingumo atsinaujinimas gali užtrukti ilgiau. Tai nebėra veiksminga kontracepcijos atžvilgiu, tad atnaujinti reikia pasibaigus nustatytam terminui arba pradėti naudoti kitas priemones. O planuojant nėštumą po injekcijos, reikia turėti omenyje, kad dar vieną ar kelis mėnesius gali nepavykti pastoti, nes vaisingumo sugrįžimas kartais užtrunka ilgiau.
  • Papildomas poveikis –  reguliuoja mėnesinių ciklą, mažina kraujavimą, skausmingumą, palengvina PMS, mažina endometriozės, krūties vėžio, gimdos miomos riziką. 
  • Šalutiniai reiškiniai – jaunoms ir sveikoms moterims, neturinčioms rizikos veiksnių – SHK nauda persveria riziką. Tačiau SHK negalima vartoti esant nėštumui, <6 sav. po gimdymo (žindančioms krūtimi), vyresnėms nei 35 m. moterims, rūkančioms moterims, sergančioms arterine hipertenzija, sergant komplikuotu cukriniu diabetu. Literatūroje nurodoma ir daugiau atvejų, kuomet SHK negalima ar nerekomenduojama vartoti, todėl prieš vartojimą apie savo sveikatos būklę informuokit savo gydytoją ginekologą. 

! Trombembolinės komplikacijos ir hormoninė kontracepcija 

Trombembolinių komplikacijų, arba paprastai tariant – krešulių formavimosi rizika priklauso nuo jūsų sveikatos būklės, įgimto polinkio į krešėjimo sutrikimus, amžiaus, svorio, žalingų įpročių. 

  • Trombembolija naudojančioms SHK pasitaiko 4-8 kartus dažniau nei nenaudojančioms SHK.
  • Trombembolijos rizika didžiausia SHK vartojant pirmus metus, vėliau ji nedidėja.
  • Rizikos trombembolijai nedidina vien gestageninė kontracepcija: implantas, IUS-LNG, progestino kontraceptinės tabletės (PKT). 
  1. Prezervatyvai – barjerinė kontracepcijos priemonė, papildomai padedanti apsisaugoti nuo lytiškai plintančių ligų. Veiksmingumas – 82%. Idealiai vartojant, per metus pastoja 2 iš 1000 moterų, įprastai vartojant – 18. iš 1000. 
  1. Makšties diafragma – iš silikono arba latekso pagaminta barjerinė kontracepcijos priemonė, kuri naudojama prieš lytinį aktą. Veiksmingumas priklauso nuo įgūdžių, tačiau idealiai vartojant pastoja 6 moterys iš 100, įprastai – 12. 
  1. Spermicidai – menkiausio veiksmingumo kontraceptinis metodas. Gali būti įvairiose priemonėse – žvakutėse, putose, tabletėse, kremuose, kempinėse, žele. Idealiu atveju pastoja 18 moterų iš 100, įprastai – 28 iš 100. 
  1. Nutrauktas lytinis aktas, vaisingų dienų skaičiavimas, susilaikymas nuo lytinių santykių – galimas, tačiau nerekomenduojamas, kontracepcijos metodas, ypač jaunoms ir vaisingoms moterims. Organizmui tai nėra įprastas metodas, jis sukelia papildomą stresą abiems ir gali trukdyti mėgautis seksu. Efektyvumas priklauso nuo įgūdžių, tačiau įprastai pastoti gali 22-24 moterys iš 100 (apie 1 iš 5!). 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Pirkinių krepšelis
Scroll to Top
Scroll to Top