Daugiavaisis nėštumas: Kaip atsiranda dvynukai?

Daugiavaisis nėštumas – tai nėštumas, kai gimdoje auga daugiau nei vienas vaisius.
Dvynukai įprastai pasitaiko 1 kartą iš 250 nėštumų.
Trinukai – 1 iš 10 000.
Ketvertukai – 1 iš 700 000.

 

Taigi, nors retai, bet pasitaiko, kad apvaisintas kiaušinėlis pasidalina pusiau, o iš tų puselių užauga du žmogeliukai – tai 𝘮𝘰𝘯𝘰𝘻𝘪𝘨𝘰𝘵𝘪𝘯𝘪𝘢𝘪 dvyniai, dar vadinami identiškais. Šis pavadinimas kilęs iš to, kad jų įgimta genetinė informacija yra vienoda. Todėl ir lytis būna ta pati ir išvaizda labai panaši.
Bet tai yra du autentiški žmonės, ir tai labai svarbu puoselėti.

Dažniau pasitaiko, kad du kiaušinėliai ovuliuoja ir abu būna apvaisinti skirtingais spermatozoidais. Taip susidaro 𝘥𝘪𝘻𝘪𝘨𝘰𝘵𝘪𝘯𝘪𝘢𝘪 arba neidentiški dvyniai. Jie genetiškai panašūs tiek, kiek įprastai broliai ir seserys.


Dizigotiniai pasitaiko 70% atvejų, Monozigotiniai – 30%.

Dar yra keletas kitų variantų, kaip gali susiformuoti dvyniai. Pavyzdžiui, hemizigotiniai – jie susiformuoja, kai viena kiaušialąstė būna apvaisinta dviejų skirtintų spermatozoidų. Tai įvyksta ypač retai, bet yra užfiksuotas ir toks atvejis. Tuomet šie broliai iš genetinės pusės būna tarp identiškų dvynių ir įprastų brolių.

O kur dar trinukai ir t.t. Tačiau apie tai kitą kartą…

Ar tai gali būti paveldėta?

Visi pastebime, kad daugiavaisis nėštumas kai kuriose šeimose vyrauja, o kai kuriose išvis nėra. Tai rodo genetinę (paveldėjimo) sąsają.
Jei abiejų, vyro ir moters, šeimose yra dvynių, tuomet tikimybė susilaukti dvynukų taip pat, didėja. Ypač dizigotinių. Tokiu atveju dažniau daugiavaisis nėštumas įvyksta dėl genetinių priežasčių, tad įmanoma tai paveldėti.

Pagal ASRM duomenis, jei moteris turi dvynę, jai pagimdyti dvynukus yra 1,6% tikimybė (1 iš 60). O jei vyras turi dvynį, tikimybė, kad jam gims dvynukai yra 0.8% (1 iš 125).

𝘗𝘳𝘢𝘥ė𝘫𝘶𝘴 𝘵𝘢𝘪𝘬𝘺𝘵𝘪 𝘱𝘢𝘨𝘢𝘭𝘣𝘪𝘯į 𝘢𝘱𝘷𝘢𝘪𝘴𝘪𝘯𝘪𝘮ą, 𝘥𝘢𝘶𝘨𝘪𝘢𝘷𝘢𝘪𝘴𝘪𝘰 𝘯ėš𝘵𝘶𝘮𝘰 𝘢𝘵𝘷𝘦𝘫ų 𝘥𝘢𝘶𝘨ė𝘫𝘢. Taip pat, vyresnis moterų amžius, didesnis ūgis bei KMI, ankstesnių nėštumų skaičius yra susiję su didesne daugiavaisio nėštumo tikimybe. Nevaisingumo gydymas didina ir mono-, ir dizigotinių dvynių tikimybę, o visi kiti dalykai – dizigotinių.

Pagal ASRM duomenis, beveik 1 iš 3 nėštumų, pasiektų nevaisingumo gydymo dėka, yra daugiavaisis.

𝘋𝘢𝘶𝘨𝘪𝘢𝘷𝘢𝘪𝘴𝘪𝘴 𝘯ėš𝘵𝘶𝘮𝘢𝘴 𝘺𝘳𝘢 𝘭𝘢𝘪𝘬𝘰𝘮𝘢𝘴 𝘥𝘪𝘥𝘦𝘭ė𝘴 𝘳𝘪𝘻𝘪𝘬𝘰𝘴 𝘯ėš𝘵𝘶𝘮𝘶. Dvynių mirtingumas nėštumo metu yra net 10 kartų didesnis nei vieno vaisiaus (neišsigąskit, bendrai tai tik 1.5%).
Nėštumo komplikacijos, kaip preeklampsija ar gestacinis diabetas, pasitaiko dažniau esant daugiavaisiam nėštumui.
Taip pat, daugiau nei pusė daugiavaisių nėštumų baigiasi priešlaikiniu gimdymu.

Ar įmanoma išvengti rizikos?

Kadangi dažniausiai tai pasitaiko dėl nevaisingumo gydymo, sumažinti riziką yra įmanoma. Gydymas turi būti gerai apgalvotas ir įrodymais pagrįstas. Ypač atkreipiant dėmesį į stimuliaciją gonadotropinais ir IUI ciklus – svarbu taikyti tinkamas dozes ir sekti kiaušidžių atsaką. Jei įtariama rizika, stimuliacija gali būti atšaukiama ir gydymas šiek tiek nukeliamas. Čia, žinoma, svarbiausi yra naujausiomis žiniomis pasikaustę specialistai, nes jie ne tik turi informuoti pacientus apie gydymo eigą ir galimas rizikas, bet ir atrinkti kiekvienu atveju tinkamiausią gydymą.

Technologijoms ir specialistų įgūdžiams tik gerėjant, pasaulyje vis daugiau šalių ir institucijų taiko vieno embriono perkėlimo techniką. Tai visiškai panaikina daugiavaisio nėštumo ir su juo susijusių rizikų tikimybę.
Visgi kiekvieną atvejį yra svarbu įvertinti atskirai, atsižvelgiant į moters amžių, embrionų kokybines savybes bei kitus aspektus. Tam yra net sudarytos oficialios instrukcijos. Tad pasitikėkite savo gydytojais — jie daro viską, kad Jūsų tikslas būtų pasiektas. 

“𝘉𝘦𝘯𝘥𝘳𝘢𝘴 𝘪𝘳 𝘴𝘷𝘢𝘳𝘣𝘪𝘢𝘶𝘴𝘪𝘢𝘴 𝘷𝘢𝘪𝘴𝘪𝘯𝘨𝘶𝘮𝘰 𝘨𝘺𝘥𝘺𝘮𝘰 𝘵𝘪𝘬𝘴𝘭𝘢𝘴 𝘺𝘳𝘢 𝘱𝘢𝘴𝘪𝘦𝘬𝘵𝘪 𝘷𝘪𝘦𝘯ą 𝘴𝘷𝘦𝘪𝘬ą 𝘬ū𝘥𝘪𝘬į 𝘱𝘦𝘳 𝘯ėš𝘵𝘶𝘮ą.”

Dalintis

Kiti įrašai

Užsiprenumeruok naujienlaiškį ir gauk Vaisingumo atmintinę nemokamai

Gausi aktualių temų straipsnius ir pasiūlymus.
Pirkinių krepšelis
Į viršų
Scroll to Top