Ar telefonų skleidžiama radiacija mus daro nevaisingais?

Manau, nieko nenustebinsiu pasakydama, kad mūsų mobilūs telefonai išskiria tam tikrą spinduliuotę. Jei tiksliau – tai radijo dažnio elektromagnetinė spinduliuotė (RF-EMR)

Kalbant telefonu išskiriama daugiausiai spinduliuotės, o jei šalia yra dar metalinių daiktų (pvz, kartu ir raktai kišenėje), ji gali padidėti net dvigubai. 

Svarbu tai, kad ir nenaudojami telefonai išskiria spinduliuotę (pvz: gaudant buvimo vietą, priimant žinutes). Tik įjungus skrydžio rėžimą spinduliuotės mažiau, nes nėra siunčiami ar gaunami signalai.

 

Mobiliųjų išskiriama spinduliuotė tikrai nėra nieko panašaus į atominės bombos ar Černobilio radiaciją – neišsigąskite. Telefono išskiriamos bangos yra panašios į mikrobangų krosnelės, tačiau jos nėra tokios stiprios ir tikrai kukurūzų nesprogdina, kaip kažkada buvo bandoma klaidinti. 

 

Visgi, juk mes šiais laikais ne tik, kad neįsivaizduojam gyvenimo be savo išmaniojo telefono, bet ir neatitraukiam jo nuo savo kūno. #forevertogether

 

Ar toks nuolatinis kontaktas turi įtakos mūsų sveikatai?

Na, jau daugiau nei prieš 10 metų Pasaulio Sveikatos Organizacija PSO paskelbė, kad mobilieji telefonai gali sukelti smegenų vėžį. Žinojot??!

 

Būtent. Mažai kas žino, mažai kas pamena, nes juk, pripažinkim, niekas nenori tokių nemalonių pareiškimų apie dalykus, kuriuos mes tiesiog mylim

 

Visgi, tai lėmė, kad kai kurių telefonų nustatymuose įspėjama apie galimą poveikį sveikatai (kiek žinau, tik Apple telefonuose yra). Taip pat, su telefonais imtos privalomai pardavinėti ausinės, o tai tarsi paskatino, kad dažniau naudojame laisvų rankų sistemas ir… mobiliuosius nuo galvos perkėlėme į kišenes – arčiau reprodukcinės sistemos.

 

Tai kaip dėl mūsų vaisingumo? Ar telefonai mus pavers nevaisingais?
Aš tikrai nedrįsčiau pasakyti, kad telefonai atsakinti už didesnius su nevaisingumu susiduriančių žmonių skaičius (kaip kai kurios studijos siūlo). Tad paskaitykite patys, ką sako mokslas…

Keletas studijų parodė, kad “dėka” telefonų pastebimas spermatozoidų judrumo sumažėjimas.

Tai nėra didžiulė problema, jei turima spermatozoidų koncentracija ir išvaizda atitinka normas. Tačiau, jei ir taip yra problemų su vaisingumu, susimąstyti vertėtų.

 

Kitame tyrime, kai tiesiog laboratorijoje petri lėkštelėje esantys spermatozoidai buvo paveikiami telefonų išskiriamos spinduliuotės, jau po valandos pastebėta daug didesnė jų DNR fragmentacija.

Šis poveikis taip išgąsdino tyrėjus, kad rekomendavo net moterims kelias dienas po bandymo pastoti nesidėti telefonų į kišenes, kad apsaugoti spermatozoidus, bandančius apvaisinti kiaušialąstę.

 

Pasirodo čia ne tik telefonai blogiečiai: spermatozoidų judrumas buvo mažesnis ir vyrų, kurie visada naudojosi WiFi, spermos mėginiuose, lyginant su tų, kurie pagrinde naudojosi kabeliniu internetu (taip, dabar tokių rasti sunku).

 

Ką visa tai reiškia? Koks verdiktas?

Tai nėra pilna istorija, nes nemaža dalis tyrimų šioje srityje neparodė jokio telefonų spinduliuotės poveikio vaisingumui. Taip pat, šiuos tyrimus yra labai sudėtinga tinkamai atlikti ir sukontroliuoti, nes yra daug veiksnių mūsų aplinkoje, kurie gali turėti poveikį vaisingumui. O ir pasislėpti nuo belaidžio interneto tikrai atrodo nebeįmanoma. Todėl mokslininkai labai atsargiai atrenka dalyvius, bei atmeta kitus galimus veiksnius. 

 

Išanalizavus visus atliktus tyrimus ir su gyvūnais, ir su žmonėmis nuo 2003 iki 2020 metų, visgi buvo patvirtinta, kad spermatozoidai paveikti mobiliųjų spinduliuotės pasižymėjo mažesniu ir sutrikusiu judrumu, tam tikrais struktūriniais pokyčiais bei buvo pastebima daugiau oksidacinio streso (kuris lemia DNR pažaidas spermatozoiduose).

Tad manoma, kad telefono, laikomo kišenėje, lemiamas sėklidžių šildymas bei padidėjęs oksidacinis stresas būtent ir yra tie faktoriai, per kuriuos spinduliuotė paveikia vyrų vaisingumą.

 

Na, ką… Dar viena blogybė dėl mūsų mylimųjų išmaniųjų… Toxic relationship – literaliai. 
Bet panikuoti tikrai nereikia – tyrimai tęsiasi, gyvenimas taip pat. Tiesiog bent jau kol kas, norint apsisaugoti, vyrams reikėtų nebelaikyti telefono priekinėje kelnių kišenėje.


 

Pala pala! O kodėl tik apie vyrus?

Deja, bet neradau tyrimų apie tai, kaip moterų reprodukcinė sistema ir vaisingumas gali būti paveiktas telefonų skleidžiamų mikrobangų. Tai pagrinde paaiškinama mūsų biologija – moterų kiaušialąstės “gyvena” kartu su moterimis visą gyvenimą, tad ir ištirti tam tikrą mūsų aplinkos poveikį joms yra sunku.

O vyrų spermatozoidai yra nuolat gaminami, nuolat atsinaujina, todėl lengviau stebėti kaip pokyčiai aplinkoje juos paveikia. Taip pat, vyrų tyrimus lengviau kontroliuoti bei atmesti kitus galimus veiksnius.

Be to, kas šiuo atveju labai aktualu, spermatozoidai gaminami sėklidėse, kurios yra laaabai arti to telefono kišenėje.

O moterų kiaušidės yra kūno viduje ir mes tikimės, kad yra geriau apsaugotos. 😉

2021 metais buvo publikuota esamų šios srities tyrimų analzė bei didelės PSO remiamos studijos protokolas. Tai reiškia, kad pradėti nauji tyrimai, kuriais norima suteikti daugiau atsakymų apie mobiliųjų spinduliuotės poveikį mūsų reprodukcinei sveikatai. Tad po kurio laiko bus aiškiau ne tik apie poveikį įvairiems vyrų vaisingumo aspektams, bet ir sužinosime, ar nėštumo metu mobilieji kažkaip gali paveikti besivystantį vaisių.

Kai tik bus rezultatai – būtinai pasidalinsiu.
O tave kviečiu pasidalinti šiuo straipsniu su savo artimaisiais. 🙂

 

 

Šaltiniai, jei nori paskaityti daugiau:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3309987

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1016/j.kjms.2015.06.006 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7727890

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0160412021004311?via%3Dihub

 

Dalintis

Kiti įrašai

Užsiprenumeruok naujienlaiškį ir gauk Vaisingumo atmintinę nemokamai

Gausi aktualių temų straipsnius ir pasiūlymus.
Pirkinių krepšelis
Scroll to Top
Scroll to Top