Abortas: įstatymai ir galimybės lietuvoje

Abortas yra medicininis terminas, reiškiantis nėštumo nutraukimą. Lietuvoje (ir didžiojoje dalyje Europos Sąjungos) jis gali būti atliekamas pagal nėščiosios pasirinkimą iki 12-os nėštumo savaitės. Esant medicininių indikacijų, kai yra pavojus moters ir vaisiaus gyvybei bei sveikatai, abortas gali būti atliekamas ir vėliau (iki 22-os nėštumo savaitės). Lietuvoje yra priimtas tik instrumentinis abortas (t.y., operacija), nors pasaulyje egzistuoja ir kitos nėštumo nutraukimo galimybės (pvz., vaistų pagalba – medikamentinis abortas).

 

Visgi, Lietuvoje šiuo metu nėra jokių įstatymų, kurie reguliuotų pačią aborto vykdymo tvarką.

Tai yra atliekama remiantis dar 1994 m. išleistu LR SAM įsakymu Nr.50 „Dėl nėštumo nutraukimo operacijos tvarkos“

 

Užvedus temą apie nėštumo nutraukimą, Vaisingumo šaknys bendruomenėje iškilo daug klausimų tokių, kaip: kodėl apie tai nekalbama daugiau, kas kliudo priimti tokius įstatymus bei kada pagaliau bus įteisintas medikamentinis abortas. Didžioji dalis išreiskė nuomonę, kad prireikus, norėtų rinktis medikamentinį abortą bei, kad jo nebuvimas tarsi apriboja teises į laisvę rinktis, kaip elgtis su savo kūnu.

 

 

Man buvo įdomu sužinoti daugiau apie esamą ir, galbūt, būsimą situaciją. Todėl labai džiaugiuosi, kad turėjau galimybę apie visą tai pakalbėti su LAGD valdybos paskirtos darbo grupės Nėštumo nutraukimo tvarkos aprašui ruošti vadovu dr. Vytautu Klimu.

 

Pastaraisiais metais nėštumo nutraukimo įstatymai pasaulyje pradėjo eiti, mano nuomone, netinkama linkme...

Pasidalinta Vaisingumo Šaknys Facebook on Antradienis, Gruodžio 7, 2021

Štai, ką sužinojau perskaičiusi viešai prieinamus dokumentus bei pakalbėjus su LAGD atstovu.

 

Nors tai ir labai senas įsakymas, jį bandyta atnaujinti 2014m. Tačiau to nepavyko padaryti dėl tam tikrų grupių pasipriešinimo. Viena ryškiausių – tai Lietuvos Ateitininkų federacija, kurie savo laiške SAM rašė: Ministerijos teikiamo Projekto iniciatyvą (Ateitininkų) Federacija galėtų plačiau palaikyti tik tuo atveju, jei šis Projektas būtų traktuojamas, kaip vienas iš žingsnių nėštumo nutraukimo (aborto) Lietuvoje uždraudimo link.

 

 

O kaip dėl moterų teisės į prieinamus ir legalius šiuolaikinius nėštumo nutraukimo būdus įtvirtinimo?

 

„Buvo keletas politikų pastangų sukurti <..> abortų įstatymus, kurių tikslas <..> visiškai uždrausti dabar legalius nėštumo nutraukimo būdus arba kaip galima labiau susiaurinti ir apsunkinti legalių abortų prieinamumą.“ Dar 2018m. buvo siekiama abortus paversti baudžiamuoju nusižengimu, tai būtų buvę panašu į situaciją Lenkijoje. Laimei, šis projektas buvo atmestas.

 

„Kadangi konservatyvios, prieš legalius abortus kovojančios grupės yra aktyviai palaikomos Katalikų Bažnyčios, jos turi didelę įtaką daugeliui <..>, todėl nuomonė, kad reikia įstatymu įtvirtinti moterų  teisę į abortus pagal pasirinkimą nesulaukia Seimo narių daugumos palaikymo. Jėgos, palaikančios legalius abortus, paskutinio dešimtmečio bėgyje sustiprėjo, bet  dar nėra labai įtakingos.“

 

Medikamentinis abortas – kaip dėl jo?

Dėl to paties spaudimo, net porą kartų VVKT įregistruoti vaistai, skirti medikamentiniam abortui, buvo taip pat greitai atšaukti. Šiuo metu „nei mifepristonas, nei mizoprostolis Lietuvos teritorijoje nėra registruoti“. 

 

 

Taip, mizoprostolis yra minimas lokalios medicininės valdžios patvirtintuose nėštumo pagal medicinines indikacijas nutraukimo bei nesivystančio nėštumo užbaigimo protokoluose, tačiau tai nėra įteisinta įstatymais. Medikamentą išrašęs gydytojas turi prisiimti visą atsakomybę už Lietuvoje neįteisinto medikamento vartojimą.“

 

 

Lietuvos akušerių-ginekologų draugijos (LAGD) valdybos paskirta darbo grupė šiuo metu ruošia naują Nėštumo nutraukimo tvarkos aprašą, į kurį bus įtrauktas ir medikamentinis abortas. Dokumentas bus pateiktas Sveikatos apsaugos ministerijos svarstymui ir patvirtinimui.

 

Visgi, šios darbo grupės vadovas pasidalino savo nuogąstavimais: „Manau, kad būtų per daug optimistiška tikėtis, kad artimiausiais metais LR Seime galėtų būti priimtas bent kiek liberalus abortų įstatymas,  tačiau yra reali tikimybė, kad bus bandymų priimti, pvz., Negimusios gyvybės apsaugos įstatymą, nes yra gandų, kad toks projektas buvo paruoštas dar praėjusios Seimo kadencijos metu“.

 

Pasidalinkite savo nuomone apie tai komentaruose.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Pirkinių krepšelis
Scroll to Top
Scroll to Top